قالب وردپرس خرید قالب وردپرس فروشگاه قالب وردپرس قالب تفریحی وردپرس
دوشنبه ۱۳۹۷/۰۵/۲۹

آرایش و زیبایی

سرگرمی

مکان های زیارتی معروف ایران

مکان های زیارتی معروف ایران

مکان های زیارتی معروف ایران

 

با توجه به وجود اعتقادات عمیق و ریشه دار مذهبی در میان ایرانیان، زیارت گاه هایی در این کشور وجود دارد که همواره مشتاقان بسیاری از سراسر ایران به سمت زیارت آنها می شتابند.

 

برخی از این زیارت گاه ها، مانند بارگاه مطهر امام رضا(ع) در مشهد مقدس، دارای ارزش معنوی و مذهبی قابل توجهی برای مسلمانان جهان هستند. به طوری که هر ساله مسلمانان بسیاری از سراسر جهان به منظور زیارت آنها به سوی ایران روانه می شوند. در کشور ایران، اماکن زیارتی دیگری نیز وجود دارند که از نظر منطقه ای مورد توجه قرار می گیرند و به طور معمول زایران آنها را افراد محلی تشکیل می دهند.

 

به عبارت دیگر،‌ زیارت، ‌از جمله اموری است که در راس زندگانی مردم ایران قرار دارد و به عنوان یک نیاز ضروری و در عین حال شرعی و مذهبی در زندگی مردم تلقی می شود. به طوری که بسیاری از ایرانیان به مناسبت های مختلف ملی و مذهبی به صورت فردی و یا همراه با خانواده به زیارت اماکن مذهبی می پردازند.

 

مکان های زیارتی معروف ایران ، بارگاه مطهر امام رضا (ع)

مکان های زیارتی معروف ایران ، بارگاه مطهر امام رضا (ع)

بارگاه مطهر امام رضا (ع)

از جمله زیارت گاه هایی که دارای ارزش جهانی است و سالانه میلیون ها مسلمان از کشورهای مختلف دنیا به خاطر زیارت اش به سوی ایران روانه می شوند، بارگاه مطهر امام رضا(ع) است که در استان خراسان رضوی و در شهر مشهد مقدس واقع شده است. این بارگاه علاوه بر این که از نظر معنوی بسیار ارزشمند است، از نظر معماری نیز دارای ارزش ویژه ای است.

 

حضرت علی بن موسی(ع)، ملقب به «رضا»، امام هشتم شیعیان است، که پیروان مذهب شیعه از ایشان با عنوان «امام رضا» یاد می‌کنند. امام رضا(ع)،‌ در سال ۱۴۸ ه.ق در شهر مدینه متولد شد و در سال ۲۰۳ه.ق در توس به شهادت رسید. پدر امام رضا(ع)، حضرت موسی بن جعفر(ع)، هفتمین امام شیعیان و مادرش تکتم نام داشت. حضرت موسی بن جعفر(ع)، به مدت ۲۰ سال امامت شیعیان را به عهده داشت و سرانجام به دستور مأمون،‌ خلیفه عباسی به شهادت رسید.

 

مشهد مقدس، هر ساله در سالروز ولادت و شهادت امام رضا(ع) میزبان زایران بسیاری است که مشتاقانه به زیارت آن بزرگوار می شتابند. شهادت، هشتمین امام شیعیان در تقویم کشور ایران،‌ تعطیل رسمی است.

 

مکان های زیارتی معروف ایران ، حضرت معصومه (س)

مکان های زیارتی معروف ایران ، حضرت معصومه (س)

حضرت معصومه (س)

فاطمه، ملقب به حضرت معصومه (س)، یکی از فرزندان حضرت موسى بن جعفر (ع)، امام هفتم شیعیان و خواهر امام رضا(ع) است.

آن حضرت در روز اول ذیقعده سال ١٧٣ هجرى قمرى در مدینه متولد شد و به همین مناسبت این روز در تقویم کشور ایران، با عنوان روز دختر نامگذاری شده است. پدر حضرت معصومه(س)، در دوران کودکی ایشان به شهادت رسید و از آن پس وی تحت مراقبت و تربیت برادر بزرگوارش حضرت على بن موسى الرضا (ع) قرارگرفت.

 

در سال ٢٠٠ هجرى قمرى و در پى اصرار و تهدید مأمون، خلیفه عباسى دوران تبعید امام ضا (ع) آغاز شد و یک سال پس از این تبعید، حضرت معصومه (س) به شوق دیدار برادرش به سمت خراسان حرکت کرد. اما پس از چند روز اقامت در شهر قم، از دنیا رفت و امروز محل دفن ایشان، به یکی از اماکن زیارتی تبدیل شده است.

 

 

مکان های زیارتی معروف ایران ، حضرت احمد بن موسی الکاظم (ع)

مکان های زیارتی معروف ایران ، حضرت احمد بن موسی الکاظم (ع)

حضرت احمد بن موسی الکاظم (ع)

حضرت احمد بن موسی الکاظم، ‌ملقب به شاهچراغ(ع)، فرزند امام موسی کاظم(ع)، هفتمین امام شیعیان و برادر امام رضا(ع) است که آرامگاه ایشان در شهر شیراز قرار دارد.

 

حضرت احمد(ع) در نزد پدرش امام موسی کاظم (ع)، از جایگاه و احترام ویژه ای برخوردار بود. وی پس از تبعید برادر بزرگوارش،‌امام رضا(ع) به مشهد تصمیم گرفت برای دیدار او از راه بصره به سمت ایران حرکت کند. اما به دستور مامون، خلیفه عباسی،‌ لشکری به منظور مبارزه با این حضرت و یارانش گسیل شد و سرانجام طی نبرد خونینی با سپاه خلیفه عباسی به شهادت رسید.

 

بارگاه حضرت شاهچراغ که در استان فارس واقع شده است،‌ دارای گنبد نیلوفری است که به طور بسیار زیبایی توسط هنرمندان ایرانی کاشی کاری شده است. درون این حرم مطهر با آینه های ریز رنگین تزیین شده است و خطوط خوش فارسی و عربی در اطراف آن مشاهده می شود. بنای حرم حضرت شاهچراغ،‌، مشتمل بر ایوانی در جلو و حرمی گسترده در پشت ایوان است که در چهار جانب حرم، ساخته شده است. ضریح مطهر ایشان در زیر گنبد قرار دارد که از نقره ساخته شده است.

 

مکان های زیارتی معروف ایران ، حضرت عبدالعظیم حسنی (ع)

مکان های زیارتی معروف ایران ، حضرت عبدالعظیم حسنی (ع)

حضرت عبدالعظیم حسنی (ع)

حضرت عبدالعظیم حسنى، در چهارم ربیع الثانی سال ۱۷۳هجری در شهر مدینه چشم به جهان گشود. ایشان فرزند عبدالّله بن على، از نوادگان امام حسن مجتبی (ع) است که نسبت اش با چهار واسطه به آن حضرت می رسد.

 

حضرت عبدالعظیم، از دانشمندان شیعه و از راویان حدیث ائمه ی معصومین(ع) و نیز از چهره های بسیار محبوب و مورد اعتماد نزد اهل بیت عصمت و طهارت(ع) به شمار می رفت. دوران زندگی حضرت عبدالعظیم(ع) مقارن با امامت چهار امام معصوم یعنی امام موسی کاظم(ع) ، امام رضا(ع)، امام محمد تقی(ع) و امام علی النقی(ع) بوده است.

 

گرچه عباسیان در این دوران حکومت می کردند و با ایجاد فضای خفقان و سخت گیری های ظالمانه، باعث آزار و اذیت شیعیان شده بودند،‌ اما حضور افرادی چون حضرت عبدالعظیم(ع) در آن دوران نقش موثری در پاسداری و صیانت از فرهنگ والای اهل بیت(ع) داشت.بقعه حضرت عبدالعظیم(ع) در شهرری واقع شده است.

 

مکان های زیارتی معروف ایران ، حضرت دانیال نبی (ع)

مکان های زیارتی معروف ایران ، حضرت دانیال نبی (ع)

حضرت دانیال نبی (ع)

حضرت دانیال نبی(ع)، از جمله پیامبران بنی اسراییل در قرن هفتم قبل از میلاد است که نسل ایشان به داوود پیامبر(ع) می رسد. ایشان که دارای کتاب آسمانی است، در کودکی، پدر و مادر خود را از دست داد و زنی عابده پرورش و تربیت او را به عهده گرفت. دانیال نبی(ع) در زمان خود به خاطر داشتن هوش و استعداد فراوان توجه بزرگان و پادشاهان بسیاری را به خود جلب کرد.

 

حضرت دانیال(ع) در سال ۶۵۵ قبل از میلاد همراه با اصحاب اش توسط «نبوکد نصر» پادشاه بابل که محل حکومت اش در شوش بود، به اسارت گرفته شد. آن حضرت بعد از مدتی اقامت در شوش وفات یافت و در همان شهر دفن شد. آرامگاه دانیال نبی(ع)، در ساحل شرقی رودخانه شاوور و روبروی تپه ارگ قرار دارد . این زیارت گاه دارای دوحیاط است و بر روی گنبد مخروطی قرار دارد که از نوع رایج گنبدهای منطقه است . دانیال به زبان عبری معنی «خدا حاکم من است» رادارد.

 

گردآوری: سایت آموزش آسان

منبع

irangreat.blogfa.com

مطالب مرتبط

  • مطلب مرتبطی پیدا نشد.

مطالب تصادفی

آخرین مطالب

مطالب بیشتر